Peptydy – skutki uboczne
W celu szybszego zbudowania idealnej sylwetki, poprawy wyników treningowych czy podniesienia wydolności organizmu stosuje się różnorodną suplementację. Niektórzy decydują się nawet pójść krok dalej, włączając do planu środki anaboliczne i nielegalne substancje powodujące przyrost masy mięśniowej. Kompromisem między tradycyjnymi suplementami diety a sterydami, mogą być peptydy. Czy są bezpieczne i jakie niosą za sobą skutki uboczne? Wyjaśniamy!
Czy peptydy szkodzą?
Coraz częściej słyszy się o zastosowaniu peptydów nie tylko w ujęciu sportów sylwetkowych, ale i dyscyplin wytrzymałościowych. Badania wskazują, że stosowanie ich ma także korzystny wpływ na urodę i funkcjonowanie całego organizmu, dlatego środki te mogą się przyczynić do poprawy jakości życia. Wiele osób zastanawia się jednak, czy peptydy szkodzą i czy mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że związki te powstają w wyniku połączenia aminokwasów wiązaniami peptydowymi. Są one naturalnym budulcem ciała, dlatego przyjmowanie ich jest dobrze tolerowane przez organizm, bez ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji.
Peptydy – skutki uboczne ich przyjmowania
Jak już wspomnieliśmy, peptydy są tworzone w wyniku polimeryzacji aminokwasów. Budowa i liczba cząsteczek w łańcuchu determinuje właściwości, jakie posiada dany rodzaj peptydu. Skutki uboczne z ich stosowania można raczej analizować w ujęciu pozytywnego wpływu tych substancji na organizm, aniżeli negatywnego oddziaływania na zdrowie. Wśród korzyści można wymienić m.in.:
- wzmocnienie odporności,
- zwiększenie wydolności organizmu,
- stymulowanie przyrostu masy mięśniowej,
- przyśpieszenie procesu redukcji tkanki tłuszczowej,
- spowolnienie tempa starzenia się,
- przywrócenie libido,
- wspomaganie sprawności fizycznej i umysłowej.
Nawet najmocniejszy peptyd nie stwarza ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, o ile będzie stosowany zgodnie z zaleceniami i przeznaczeniem. Mimo że większość środków można ze sobą łączyć i stosować naprzemiennie, to niektóre rodzaje peptydów nie powinny być przyjmowane na jednym cyklu. W przypadku chęci używania kilku substancji jednocześnie warto wcześniej skonsultować swój wybór ze specjalistą.
Peptydy w kulturystyce – skutki uboczne
W sportach sylwetkowych nawet niewielkie dysproporcje ciała mogą zaburzyć cały efekt włożonej pracy. Kulturyści chętnie wspomagają więc się środkami, które powodują szybszy rozrost suchej masy mięśniowej przy jednoczesnym ograniczeniu odkładania się tkanki tłuszczowej. Większość peptydów przeznaczonych do tego celu ma za zadanie stymulować wyrzut hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny za rozrost tkanek i kości. Nie dostarczają więc do organizmu nadmiarowych substancji, które mogą spowodować rozstrój gospodarki hormonalnej i zaburzyć wewnętrzną równowagę. Jeżeli chodzi o peptydy w kulturystyce, skutki uboczne mogą dotyczyć wzmożonego apetytu, jednak jest to tylko reakcja czasowa, która po kilku tygodniach się normalizuje.
Peptydy czy sterydy?
Środki anaboliczne przyjmowane w celu przyrostu masy mięśniowej to substancje tworzone na bazie testosteronu. Wprowadzenie ich do organizmu przynosi szybkie efekty, ale jednocześnie niesie za sobą szereg groźnych dla zdrowia skutków ubocznych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy zamierzasz przyjmować peptydy. Zastrzyki podawane z rozrobionego preparatu stymulują jedynie wyrzut hormonu wzrostu, który sprzyja rozbudowie muskulatury. W przeciwieństwie do anabolików jest to skuteczny i bezpieczny sposób ułatwiający kompozycję sylwetki. Odpowiedź na pytanie, czy wybrać peptydy, czy sterydy nasuwa się więc sama i nie powinna wzbudzać żadnych wątpliwości.