Peptydy w kosmetyce
Z wiekiem skóra traci elastyczność, a na jej powierzchni zaczynają się pojawiać zmarszczki. Naturalne procesy starzenia można opóźnić, stosując się do zasad właściwej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb cery. Dobre efekty przynoszą peptydy w kosmetykach, które są coraz chętniej wybierane jako bezpieczniejsza alternatywa dla inwazyjnych zabiegów estetycznych. Zobacz, jak mogą pomóc Ci w utrzymaniu młodego wyglądu.
Peptydy biomimetyczne w kosmetykach – co to jest?
Peptydy to krótkołańcuchowe białka, które składają się z maksymalnie stu cząsteczek aminokwasów. Stanowią podstawowy budulec ciała, pełniąc funkcję przekaźników i regulatorów procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Związki te są także z powodzeniem odtwarzane w sztucznych warunkach jako peptydy biomimetyczne. W kosmetykach wykorzystuje się je w celu poprawy skuteczności preparatów pielęgnacyjnych, gdyż są w stanie dotrzeć do głębszych warstw naskórka. Działają stymulująco na komórki, wspomagają syntezę kolagenu oraz elastyny i wygładzają zmarszczki, dlatego peptydy biomimetyczne w kosmetykach często są określane mianem „bezinwazyjnego botoksu”.
Rodzaje peptydów w kosmetyce – czym się od siebie różnią?
Biomimetyczne peptydy idealnie odwzorowują mechanizm działania substancji syntezowanych przez organizm. Te produkowane w warunkach laboratoryjnych przy zastosowaniu zaawansowanej biotechnologii mogą mieć nieco zmodyfikowaną strukturę, co pozwala je ukierunkować na określone działanie. Ze względu na właściwości, peptydy w kosmetykach dzieli się na:
- peptydy sygnałowe – pobudzają produkcję makromolekularnych struktur skóry, takich jak kolagen czy elastyna. Przyśpieszają gojenie ran i inicjują procesy regeneracji naskórka;
- peptydy transportujące – ich zadaniem jest ułatwienie substancjom aktywnym przenikanie w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu odbudowują tkanki od środka. Do takich rodzajów peptydów w kosmetyce zalicza się miedziowe związki aminokwasowe, które stymulują procesy naprawcze oraz redukują mikrourazy i stany zapalne;
- inhibitory neurotransmiterów – działają rozluźniająco i hamują aktywność fibroblastów odpowiedzialnych za skurcze mięśni twarzy, będących przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych. Neuropeptydy w kosmetyce są używane za alternatywę dla zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, gdyż przynoszą podobne efekty.
Peptydy ze względu na niewielkie rozmiary są w stanie bez problemu przenikać w głąb skóry, transportując do niej substancje aktywne. Jeżeli chodzi o biomimetyczne peptydy, kosmetyki bazujące na tych związkach są często wzbogacane o dodatkowe składniki odżywcze, co przekłada się wyższą skuteczność preparatów.
Peptydy – kosmetyki i ich właściwości
Preparaty zawierające peptydy są uważane za bezpieczne i narażone na niewielkie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Kosmetyki peptydowe mają właściwości:
- regenerujące,
- spłycające zmarszczki,
- wyrównujące koloryt,
- poprawiające jędrność i elastyczność skóry,
- wygładzające,
- łagodzące stany zapalne.
Na efekty działania peptydów w kosmetyce trzeba trochę poczekać, dlatego jednorazowa aplikacja preparatu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przy regularnym stosowaniu skóra stanie się odmłodzona, bardziej napięta i wygładzona z widocznie zredukowanymi oznakami starzenia. Peptydy w kosmetologii najczęściej podaje się drogą iniekcji podskórnych lub podczas zabiegów mezoterapii. Równie skuteczne działanie wykazują sera i kremy z peptydami, których można używać do domowej pielęgnacji.
Informacje zawarte w niniejszym artykule nie stanowią porady, ani diagnozy lekarskiej. Stanowią wyłącznie wartość edukacyjną oraz informację poglądową niewiążącą użytkownika w żaden sposób i niemogącą decydować o zasięgnięciu lub niezasięgnięciu porady lekarskiej.