Czy peptydy można ze sobą łączyć?
Peptydy to związki aminokwasowe, które w naturalny sposób są syntezowane przez organizm. Sprzyja temu dieta bogata w białko, jednak czasami to nie wystarczy, dlatego warto wtedy sięgnąć po odpowiednią suplementację. Syntetyczne peptydy są łatwo przyswajalne przez organizm, a ze względu na to, że powstają w warunkach laboratoryjnych, istnieje możliwość modyfikacji sekwencji aminokwasów, aby nadać im określone właściwości. Efektem tego są preparaty o konkretnym profilu działania, wśród których można wymienić np. peptydy na masę, redukcję czy wzmocnienie odporności. Co w przypadku, gdy Twój cel jest złożony i chciałbyś zaplanować kurację, która wszechstronnie wpłynie na organizm? Czy peptydy można za sobą łączyć bez ryzyka, że zaburzy to ich skuteczność lub wywoła niepożądane skutki uboczne? Oczywiście, że można i jest to dość powszechne rozwiązanie szczególnie wśród osób, które dążą do zbudowania wymarzonej sylwetki.
Jednym z przykładów łączenia peptydów w kulturystyce, jest przyjmowanie CJC 1295 i Ipamorelin. Substancje te nieco różnią się od siebie właściwościami, ale wzajemnie na siebie oddziałują i poprawiają efekty cyklu. Ipamorelin można też zastąpić GHRP-6 lub GHRP-2, co powoduje szybsze przyrosty masy mięśniowej przy jednoczesnym zredukowaniu tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że nie wszystkie peptydy można ze sobą łączyć, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą.
Z czym nie łączyć peptydów w kosmetyce?
Z dobroczynnych właściwości peptydów możesz również korzystać, aplikując je bezpośrednio na skórę. Kosmetyki peptydowe są chętnie wybierane jako nieinwazyjna alternatywa dla botoksu, gdyż są w stanie skutecznie zredukować zmarszczki i ujędrnić cerę. Wprowadzając je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, musisz jednak zachować ostrożność, aby nie łączyć peptydów z niektórymi substancjami. Są one często dodawane do preparatów odmładzających i mogą zaburzyć działanie kosmetyków na bazie bioaktywnych aminokwasów. Z czym nie łączyć peptydów?
- Kwasami AHA i BHA,
- Witaminą C,
- Retinolem.
Nie należy łączyć peptydów z kwasami, gdyż w kwaśnym pH tracą one swoją skuteczność. Możesz je natomiast stosować z preparatami zawierającymi kwas askorbinowy, czyli witaminę C, pod warunkiem, że z aplikacją kremu peptydowego poczekasz ok. 20 minut. Nie zaleca się też łączenia peptydów miedziowych z retinoidami, gdyż obie substancje mogą stracić swoje właściwości.
Z czym łączyć peptydy?
Przyjmowanie peptydów nie wyklucza Cię ze stosowania innych suplementów diety lub substancji, wspomagających funkcjonowanie organizmu. Możesz je przyjmować razem z SARM-ami lub sterydami anabolicznymi pod warunkiem, że umiejętnie zaplanujesz cykl. W kosmetyce peptydy można łączyć z takimi substancjami jak ceramidy czy kwas hialuronowy, jednak nie jest to konieczne, gdyż stosowanie ich samodzielnie również przyniesie zadowalające efekty w postaci zdrowej, zadbanej cery.